Vliv kolagenu na pružnost vnitřních orgánů

Kolagen je jedním z klíčových strukturálních proteinů v lidském těle a hraje zásadní roli při udržování zdraví kůže, vlasů, kloubů a vazů. Kolagen má také vliv na pružnost vnitřních orgánů, což je zásadní pro jejich optimální funkci a celkové zdraví.

Co je kolagen a jak funguje?

Kolagen je nejběžnějším proteinem v lidském těle, tvoří až 30 % všech bílkovin v našem organismu. Nachází se nejen v kůži, vlasech a nehtech, ale také v kostech, šlachách, kloubech a vnitřních orgánech. Jeho hlavní funkcí je poskytovat pevnost, pružnost a strukturální integritu tkání. Molekuly kolagenu jsou navzájem propojené, tvoří hustou síťovou strukturu, která dává orgánům pevnost a elasticitu. Tato elastická síť je zásadní pro správné fungování vnitřních orgánů a jejich schopnost přizpůsobit se různým podmínkám a pohybům.

Jak kolagen ovlivňuje pružnost vnitřních orgánů

Pružnost vnitřních orgánů je klíčová pro jejich optimální funkci a plnění jejich specifických úkolů. 

 • Srdce
  Kolagen je důležitý pro správnou strukturu srdce, která umožňuje srdci pružně se stahovat a pumpovat krev po celém těle. Nedostatek kolagenu může způsobit ztrátu pružnosti srdečních tkání a potenciálně ovlivnit srdcovou funkcí.

 • Plíce
  Pružnost kolagenu je důležitá také pro normální funkci plic. Plicní tkáně potřebují být pružné, aby se mohly dobře nafouknout a vyprázdnit během dýchání.

 • Trávicí soustava
  V trávicím systému kolagen poskytuje pevnost a strukturální podporu orgánům, jako jsou žaludek, střeva a játra. Tímto způsobem je zajištěno správné fungování trávicího procesu.

 • Močový systém
  Vliv kolagenu na pružnost močových orgánů a močového měchýře hraje důležitou roli při jejich správném fungování a udržení schopnosti ukládat a vylučovat moč.

Když kolagen začne ubývat....

S věkem se hladina kolagenu v těle snižuje, což může mít negativní vliv na pružnost vnitřních orgánů. Ztráta pružnosti může vést k různým problémům a komplikacím, včetně srdcových onemocnění, trávicích obtíží nebo zhoršené funkce močového systému.

Existuje několik způsobů, jak podpořit hladinu kolagenu:

 • Strava
  Konzumujte potraviny bohaté na kolagen, jako jsou ryby, drůbež, luštěniny, sójové produkty, vaječné bílky, bobule a tmavé listové zeleniny.

 • Doplňky stravy
  Doplnění stravy kolagenovými doplňky může pomoci zvýšit hladinu kolagenu v těle.

 • Ochrana před stresory
  Vyhněte se nadměrnému slunečnímu záření, kouření a jiným škodlivým vlivům, které mohou zrychlit ztrátu kolagenu.

 • Hydratace
  Udržujte tělo dobře hydratované, což pomůže udržet pružnost pokožky a tkání.