Kyselina hyaluronová – hydratace pro mladou pokožku

Hodně se mluví o tom, že zdravá, hezká a mladá pokožka je hydratovaná pokožka. Nedostatečná úroveň hydratace má za následek ztrátu pevnosti a pružnosti, vznik vrásek, oslabení jednotné struktury a barevného tónu pleti. Vyplatí se postarat o obnovu hydratace pokožky? Ano, vyplatí se, pokud narazíte na účinný produkt.

Kyselina hyaluronová (Hyaluronic acid – HA) nepochybně dělá v kosmetologii kariéru jako skvělý zvlhčovač. Ne náhodou: nejen, že dokonalé plní svůj úkol, ale ještě jako látka, kterou lidské tělo dobře zná, je naprosto bezpečná a velmi dobře snášena.

Co je kyselina hyaluronová? Z chemického hlediska kyselina hyaluronová je polysacharid přirozeně se vyskytující v těle, krom jiného i ve škáře. Je to jeden z glykosaminoglykanů, které plní úlohu tmelu, cementu vyplňující mezibuněčné prostory. Spolu s vlákny kolagenu a elastinu představuje základy struktur kůže. Bohužel věkem se její množství snižuje (přibližně po 40 roce života je jí už o polovinu méně), projevem je stručně řečeno, stárnutí pokožky. Její vlastnosti spočívají ve spojování vláken kolagenu a elastinu a v mimořádných schopnostech vázat molekuly vody. Molekuly kyseliny hyaluronové dokážou jako houba vázat značně znásobený počet molekul vody (1 molekula HA dokáže vázat přibližně 250 molekul vody).

Jejich účinek proti stárnutí spočívá také v mobilizaci pokožky k tvorbě vlastní kyseliny hyaluronové, zpomalení rozkladu vláken kolagenu a v antioxidační aktivitě. Tato látka se vyznačuje zmírňujícím, regeneračním účinkem a stimulací tvorby nových kožních buněk. Jaký význam to má pro pokožku? Především klíčovou hydrataci a hned za ní pružnost, pevnost a hladký, mladistvý povrch.

ÚLOHA KYSELINY HYALURONOVÉ V POKOŽCE:
  • intenzivně hydratuje
  • dodává pokožce pevnost a hladkost
  • má protivráskové účinky (napučí a vyplňuje tak vrásky a rýhy)
  • vytváří vhodné prostředí pro reakce vznikající v pokožce, včetně procesu syntézy kolagenu a elastinu
  • má antioxidační účinky, bojuje proti volným radikálům
  • reguluje dělení a buněčnou obnovu v pokožce
  • má intenzivní protizánětlivé a hojivé účinky, používá se při léčbě kůže poškozené např. popálením
  • připravuje kůži na pronikání a působení jiných kosmetických aktivních složek do její hloubky
  • zlepšuje stav vlasů a pokožky
Kyselina hyaluronová v kosmetických přípravcích
Kyselina hyaluronová se běžně používá jako účinná pomůcka při invazivních procedurách proti stárnutí, kdy vyplní vrásky a rýhy, a také při úpravách tvaru rtů nebo nosu. Výborně se osvědčila jako aktivní složka kosmetických přípravků pro každodenní použití. Důležité je, aby se v nich vyskytovala ve dvou podobách: vysoko a nízkomolekulární. Vysokomolekulární HA nemá šanci proniknout do hlubších vrstev kůže, ale i na jejím povrchu se najde úkol pro ni. Zachycuje vlhkost z okolního prostředí a vytváří bariéru zabraňující transdermální ztrátě vody a vysušování pokožky, která si díky tomu uchovává hladký, pružný povrch. Nízkomolekulární kyselina hyaluronová účinkuje v hlubších vrstvách kůže. Váže na sebe vlhkost a nabobtná jako houbička utěsňující mezibuněčné prostory a vytlačuje ven “pomačkání” na pokožce.

Přípravek s kyselinou hyaluronovou může představovat samostatnou péči, ale může být také jedním z prvků mnohem složitější procedury

Aplikovaná před krémem v podobě séra, bude účinkovat jako expresní lifting – vypínající, vyhlazující, zlepšující barevný tón pleti. Výborně připraví pokožku na vstřebání aktivních složek krému. Přípravky s kyselinou hyaluronovou se vyplatí používat zejména v zimě, kdy studený vzduch venku, který se střídá se suchým vytápěným vzduchem v místnostech, mimořádně drasticky zbavuje naši pokožku vlhkosti. Aplikace séra s HA na noc jako ultrahydratační masku, přináší úlevu přesušené pokožce, hydratuje ji, zmírní její podráždění a vyhladí nerovnosti.

Hyaluron Serum značky Larens je přípravek s vysokou koncentrací kyseliny hyaluronové (vysoko a nízkomolekulární). Produkt s lehkou, krémově-gelovou konzistencí je obohacen aktivními složkami, jako jsou: komplex peptidů rybího kolagenu, retinol, vitamin E, alantoin, vitamín C, kolagen, skvalen. Sérum má hydratační účinek, váže vodu v pokožce vyplňuje vrásky, vyhlazuje její strukturu, vyživuje a zvyšuje úroveň její pevnosti.

Co je třeba udělat, aby Hyaluron Serum účinkovalo ještě efektivněji?

Hygroskopická povaha kyseliny hyaluronové vyhledává vlhkost, aby ji vázala a následně jako napučená houbička vyplnila struktury kůže. Pro nejlepší hydratační a omlazující efekty aplikujte přípravek na vlhkou pokožku, nejlépe ošetřenou hydrolátem (rostlinnou vodou) s bohatým složením.